Niezależnie od tego, czy u pacjenta właśnie rozpoznano nieswoiste zapalenie jelit (NZJ), czy też choroba występuje u niego od wielu lat, ważne jest, aby znać możliwy wpływ NZJ na codzienne życie, a przez to dokonać pozytywnych zmian umożliwiających lepsze radzenie sobie z chorobą.

Większość osób chorujących na NZJ prowadzi bogate i produktywne życie. Życie z chorobą taką jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna oznacza konieczność ustalenia równowagi pomiędzy schorzeniem i stylem życia, co może się wiązać ze zmianami diety, stylu życia oraz związków osobistych.

Niekiedy NZJ może wpływać na wiele różnych aspektów życia. Nawet jeśli przez większość czasu pacjenci czują się relatywnie „dobrze”, przewlekłe schorzenie może być czasem przytłaczające. Poza tym pacjenci mogą się martwić o różne rzeczy, np. wpływ wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna na życie osobiste i towarzyskie, możliwość studiowania bądź pracy, a także na potencjalne skutki finansowe.

Można zastanawiać się nad tym, czy należy powiedzieć o swojej chorobie partnerowi/partnerce, przyjaciołom, nauczycielom, pracodawcy i kolegom w pracy. Można także borykać się z praktycznymi problemami związanymi z wyjściem do miejsc publicznych i koniecznością dostępu do toalety. W aspekcie życia osobistego ważnymi zagadnieniami są relacje z innymi osobami, związek z partnerem/partnerką, małżeństwo, posiadanie dzieci i stworzenie rodziny.

shutterstock_166845002_2

Jedną z najważniejszych kwestii jest uzyskanie całej możliwej wiedzy na temat choroby i zaangażowanie w terapię. Współpraca z lekarzem w celu podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów przywraca pacjentowi poczucie kontroli nad własnym życiem. Najbardziej pomocne jest otwarte i szczere przedstawienie swoich ewentualnych obaw oraz bieżące zadawanie pytań, jeśli pojawia się niezrozumiała dla pacjenta kwestia bądź niejasna odpowiedź.Aby ułatwić sobie radzenie z NZJ, można także dokonać kilku naprawdę znaczących modyfikacji swojego stylu życia.Czynniki takie jak dieta i komfort psychiczny mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na przebieg choroby.

W poniższych częściach zamieszczone są informacje na temat różnych aspektów choroby od chwili rozpoznania:

  • Radzenie sobie z NZJ
  • Powiadomienie przyjaciół i rodziny
  • Związki osobiste – intymność
  • Radzenie sobie z chorobą poprzez zmiany w kierunku zdrowego stylu życia
  • NZJ: podróżowanie
  • NZJ: praca
  • Informacja dla pracodawcy

NZJ może oznaczać konieczność dokonania modyfikacji stylu życia, jednak w taki sposób, aby nie rezygnować ze spełnionego i produktywnego życia.